Cesta solinarjev 1, Lucija

  6320 Portorož/Portorose

    T 05 677 33 20

      F 05 677 33 24

      

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obvestilo

Vsa obvestila

Pogovor z Dragico Blatnik, VZEMIMO SI ČAS ZASE

Intervju iz 1. številke Solnega cveta, 01.06.2007 

Pogovor z Dragico Blatnik, vodjo Zdravstveno vzgojnega centra pri Zdravstvenem domu Piran

Vzemimo si čas zase

Občina Piran v okviru projekta »Zdravo mesto« zagotavlja finančna sredstva za izvajanje preventivnih programov v zdravstvu. Za promocijo zdravega načina življenja skrbijo v lucijskem zdravstvenem domu, kjer ponujajo paleto programov v obliki brezplačnih delavnic.

Gospa Blatnik, katere delavnice izvajate med letom?
Promocija zdravja, Dejavniki tveganja, Telesna dejavnost-gibanje, Zdrava prehrana, Zdravo hujšanje, Zdravo kuhanje, Test hoje in Da, opuščam kajenje.
   
Katere so najpogostejše razvade sodobnega načina življenja?
Predvsem neustrezna prehrana, premalo gibanja, stres na delovnem mestu in doma, kajenje, prekomerno pitje alkohola, nezdravo sončenje in že se pojavijo prve težave. S temi in drugimi dejavniki tveganja, kot so visok krvni tlak, povečan sladkor v krvi, povečan holesterol, povišana telesna teža, seznanimo udeležence na uvodnih delavnicah o promociji zdravja.

Kako pristopite k nekomu, ki na delavnici pove, da živi nezdravo?
Pomembno je, da se posameznik zaveda, da je nastopil trenutek za spremembo  življenjskega sloga. Naša naloga pa je, da ga s ustrezno motiviramo ter  mu pomagamo pri prepoznavanju in spreminjanju za zdravje škodljivih življenjskih vzorcev.

Kaj pa tisti, ki niso vešči kuhanja ali pa imajo zelo malo časa za pripravo zdravih jedi? Kako jih seznanite z načeli zdrave prehrane?

Predpogoj je, da ugotovijo dosedanje prehranjevalne navade, saj ni le pomembno kaj in koliko pojemo, temveč tudi kakšen je delež živil iz posameznih skupin, kako so obroki pripravljeni in razporejeni čez dan. Vse to se naučijo v delavnici Zdrava prehrana, kjer pišejo tudi dnevnik, s pomočjo katerega se naučijo opazovati ustaljene vedenjske vzorce. V šoli Zdravo kuhanje, ki jo že drugo leto zapored vodi Emilija Pavlič, pa učimo pripravljati zdrave, enostavne a hitro pripravljene jedi glede na letni čas in tradicionalno kulinariko okolja, v katerem živimo.

Brez gibanja verjetno ne gre?
Seveda ne. Za to dvakrat na teden poskrbijo fizioterapevti, ki vadbo prilagajajo posameznikom in spremljajo njihov napredek. Poleg tega dvakrat letno izvajamo tudi test hoje na dva kilometra, na podlagi katerega zdravstveno osebje udeležencem svetuje primerno telesno aktivnost.

Ko udeleženci osvojijo načela zdrave prehrane in pričnejo s telesnimi aktivnostmi, je verjetno že čas za sodelovanje v delavnici Zdravo hujšanje?

Ja, ker gre za nadgradnjo prejšnjih programov. Hujšanje prilagodimo vsakemu posamezniku, nato pa mu s pomočjo vzdrževalnih programov po opravljeni šoli hujšanja, nudimo pomoč pri ohranjanju telesne teže.

Ena izmed najbolj trdovratnih odvisnosti je vsekakor kajenje. Odvajanje od te razvade pa je verjetno zahteven in dolgotrajen proces?

Dejansko je prenehanje s kajenjem pomembna in ne lahka odločitev. Gre za proces prilagajanja na nov življenjski slog, saj si je za spremembe treba vzeti čas. Na delavnici Da, opuščam kajenje pri tej odločitvi pomagamo. Letos bomo izvedli tudi program Opuščanje kajenja za mladostnike, saj so za kajenje še posebej dovzetni mladi, ki šele vstopajo v svet odraslih in v svoji potrebi po samostojnosti in eksperimentiranju pogosto zelo hitro prestopijo mejo med nekajenjem in kajenjem.
 
Stres je danes najpogostejši dejavnik tveganja vseh starostnih skupin. Vendar ga mnogi ne prepoznajo pravočasno. Kako lahko pri tem pomagate?

Prihodnje leto bomo začeli z antistresnimi delavnicami, saj študije kažejo, da je kar 70 do 80 odstotkov obiskov pri zdravniku povezanih s stresom. Zanimivo je, da kar 15 članic EU ugotavlja, da stres na delovnem mestu vsako leto prizadene vsaj 40 milijonov zaposlenih in povzroči vsaj za 20 milijard evrov škode v ekonomiji, zdravstvu in okolju.

Kako lahko interesenti pridejo do delavnic in kolikšen je odziv?
Informacije lahko dobijo pri svojem osebnem zdravniku ali pa me tudi sami pokličejo v zdravstveni dom. Velik odziv pa pripisujemo predvsem dejstvu, da programe oblikujemo skupaj s pacienti in jih prilagajamo njihovim željam ter potrebam. Takšni programi so zelo dinamični in zanimivi in zato veliko bolj učinkoviti.

Trenutno izvajate tudi raziskavo javnega mnenja glede pacientove zaznave kakovosti zdravstvenih storitev v obalnih zdravstvenih domovih. Kaj to pomeni?
Preventivni center vse bolj prerašča tudi v osrednjo službo za spremljanje kakovosti zdravstvenih dejavnosti ZD Piran. Slovenska javnost je na vprašanje, katere so glavne slabosti slovenskega zdravstva, na prvo mesto postavila čakalne dobe, na drugo slabo organizacijo in na tretje mesto slabo kakovost. Cilj na kateri temelji zdravstvena reforma, je povečati kakovost v zdravstveni oskrbi. S tem pacient vse bolj prihaja v središče pozornosti, s čimer raste tudi njegova zahteva po kakovostnejši zdravstveni obravnavi.

Zdravstvenovzgojne prireditve v letu 2007

Skupaj delamo za zdravje, ob svetovnem dnevu zdravja
Strunjan, 7. aprila 2007, med 9. in 13. uro na plaži pred
Termami Krka Strunjan.
Kako se zaščitimo pred sončnimi žarki
pred zdravstvenim domom v Luciji, 31. maja 2007, med 9. in 11. uro.
Prisotna bosta tudi dermatolog dr. Vok Marko in okulistka
dr. Kariž Godina Stanka.

Skupaj delamo za zdravje
ob svetovnem dnevu gibanja in zdrave prehrane ter občinskem prazniku
pred ZD v Luciji, 13. oktobra 2007, med 9. in 13. uro.

 

Pogovarjala se je Jerneja Segulin.

 
 

 
 

 

Novosti

6.7.2009

URNIK TURISTIČNE AMBULANTE

 

25.5.2009

ŠOLA ZA STARŠE- mesec junij

 

22.4.2009

ŠOLA ZA STARŠE ponovno SEPTEMBRA

 

27.2.2009

NUJNO! Delo ambulante Dr. Dubajić Gorana

 

27.2.2009

CENIK LABORATORIJSKIH STORITEV ZA SAMOPLAČNIKE

 

26.2.2009

Delavnica z naslovom »TELESNA DEJAVNOST«

 

26.2.2009

Delavnica z naslovom »ZDRAVA PREHRANA«

 

 Zdravstveni dom Piran © 2005/2006 -   Produkcija Digital iN - Administracija vstop